Czy opłaca się naprawiać pralkę?

Klienci często nas pytają o opłacalność naprawy urządzeń. Należy wziąć pod uwagę, że jest to zawsze indywidualna sprawa każdego klienta ponieważ próg opłacalności dla każdego jest inny. Zdarzają się klienci którzy podchodzą do sprawy z sentymentem do urządzenia oraz wręcz przeciwnie, szukają argumentu aby wymienić sprzęt na nowy.

Co warto naprawiać?

Moim zdaniem oczywiście warto naprawiać sprzęt AGD ale do pewnego momentu. Ciężko jednoznacznie określić ten moment ponieważ zależał on będzie od wieku urządzenia, ilości przeprowadzanych wcześniej napraw, początkowej wartości urządzenia oraz kosztu i rodzaju aktualnej naprawy.

Chciałbym się skupić na rodzajach napraw. Określenie, że ‚urządzenie się psuje’ z punktu widzenia użytkownika jest jednoznaczne ale z punktu widzenia serwisu już nie koniecznie. Usterki można podzielić na mniej i bardziej skomplikowane oraz ze względu na ich źródło czyli z winy użytkownika lub z wady urządzenia.

Niezależnie od wieku urządzenia i ilości wcześniej przeprowadzanych napraw, warto usuwać proste usterki w pralce spowodowane z winy użytkownika, takie jak problem z wylewaniem wody.

Wśród usterek niezależnych od użytkownika, istnieją także usterki typowo eksploatacyjne czyli takie, które wynikają z normalnego korzystania z pralki. Takie usterki nie wynikają z wady wyrobu tylko ze zużycia materiału. Jeżeli po kilku latach użytkowania pralki pojawiła się tego typu usterka to z pewnością świadczy to bardzo dobrze o trwałości urządzenia i zdecydowanie warto taką usterkę usunąć. Są to na przykład:

  • głośna praca pralki – zużycie gumowego uszczelniacza w osi bębna powoduje dostanie się wody do łożysk, a następnie ich zatarcie i głośną pracę
  • problem z grzaniem wody – uszkodzona grzałka to częściej wina twardej wody niż grzałki
  • nie kręci bębnem – szczotki węglowe na silniku po prostu się zużywają

Czego nie opłaca się naprawiać?

Pierwsze co się nasuwa to naprawy których koszt przewyższa wartość urządzenia lub stanowi jego większą część.

Urządzenia produkowane przed 2000 rokiem już powoli mogą odchodzić na zasłużoną emeryturę. Może ich konstrukcje były solidniejsze od obecnych ale czas już zrobił swoje i często elementy plastikowe i gumowe kruszeją, a metalowe korodują ale zdarzają się bardzo zaskakujące wyjątki. Starego sprzętu nie warto naprawiać jeżeli jego stan ogólny jest mocno wysłużony.

Czy warto naprawić pralkę? Sprawdź sam, zadzwoń do nas i się przekonaj.

124466243 lub 692460730

 

Naprawa pralki