Dlaczego pralka nie odwirowuje wody?

Sytuacja, w której pralka przestała odwirowywać wodę to problem, z którym boryka się wielu domowników. To poważny kłopot, ponieważ niesprawna pralka potrafi wręcz sparaliżować funkcjonowanie każdego domu lub mieszkania, bowiem w krótkim czasie zbierają się niewyobrażalne ilości prania. Bardzo często przyczyną sytuacji, w której pralka zakończyła pracę, choć nie odwirowała wody jest uszkodzona pompa.

Pompa wody w pralce i jej zastosowanie

Pompa wody to jeden z najważniejszych elementów każdej pralki, a jednocześnie najkosztowniejszych, o czym przekonuje się spore grono klientów, którzy stoją przed koniecznością jej wymiany. Odpowiada ona za wypompowywanie wody po zakończonym praniu, dzięki czemu jego suszenie przebiega zdecydowanie sprawniej. W skrajnym wypadku posiadacz pralki zmuszony jest zapłacić nawet kilkaset złotych za wymianę pompy wody, co nierzadko sprawia, iż taka naprawa plasuje się na granicy opłacalności. Wystarczy przytoczyć fakt, iż zakup nowej pralki to wydatek, który rozpoczyna się od 800-1200 złotych. Czasami przed podjęciem takiej decyzji warto zweryfikować jeszcze drożność rury.

Zablokowany bęben w pralce

Bardzo często w momencie zakończenia prania użytkownicy orientują się, iż bęben pralki uległ zablokowaniu. Szukając sposobu na zablokowany bęben w pralce źródłem przydatnych informacji mogą okazać się fora internetowe, a także liczne poradniki, które także dostępne są w sieci. Stopień skomplikowania tej operacji jest uzależniony od modelu pralki, ponieważ niektóre pozwalają na odblokowanie bębna bez ponadprzeciętnie dużego zaangażowania. Najczęściej koniecznością pozostaje rozkręcenie pralki, a zarazem wyciągnięcie zbiornika z obudowy tego popularnego sprzętu gospodarstwa domowego.

Jak wypompować wodę z pralki?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na wypompowanie wody z pralki jest otworzenie klapki, w której znajduje się filtr. Poskutuje to wylewaniem się wody, co możemy kontrolować delikatnie odkręcając, a następnie zakręcając filtr. Do realizacji tego zadania warto przygotować miskę, a także szmatkę bądź gąbkę. W takich okolicznościach możemy stwierdzić, iż mamy pełną kontrolę nad wylewaną wodą, dzięki czemu ryzyko zalania łazienki będziemy mogli ograniczyć do absolutnego minimum. W uprzywilejowanej pozycji znajdują się klienci, w których wypadku funkcjonalność pralki pozwala na uruchomienie ręcznego wirowania bądź wylewania wody. Chcąc trafnie zdiagnozować usterkę warto zainteresować się przede wszystkim wężem odpływowym, ponieważ często przyczyną problemów jest brak jego drożności.

Jak wymienić wąż odpływowy w pralce?

Niektóre awarie związane z niedrożnością węża odpływowego pralki sprawiają, iż klienci postanawiają o jego wymianie. Drugą przyczyną wymiany węża pozostaje konieczność przestawienia pralki w inne miejsce, co zmusza do zastosowania dłuższego węża. Okazuje się, że istotne znaczenie ma także zachowanie odpowiedniej wysokości węża, który wychodzi z pralki, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że pranie będzie odbywało się „na sucho”. Poradniki traktujące na temat sposobu wymiany węża odpływowego wraz ze zdjęciami są ogólnodostępne między innymi w Internecie.