Jak odświeżyć pralkę, czyli jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Po kilku latach użytkowania pralki wielu jej posiadaczy zdaje sobie sprawę, iż z wnętrza wydostaje się nieprzyjemny zapach. Chcąc go wyeliminować można podjąć bardzo wiele czynności, choć potrafią charakteryzować się one bardzo zróżnicowanym poziomem skuteczności. Czasami najlepszym pomysłem jest skorzystanie z praktycznych porad, którymi użytkownicy dzielą się w Internecie.

Odświeżenie pralki jest nieskomplikowane

Najprostszym krokiem pozwalającym wyczyścić pralkę, a zarazem pozbyć się brzydkiego zapachu jest uruchomienie programu czyszczenia pralki, jeśli nasz sprzęt gospodarstwa domowego został wzbogacony o taką funkcjonalność. Dobrym rozwiązaniem jest spryskanie wnętrza pralki wybielaczem, jeśli w środku pojawił się grzyb, a następnie pozostawienie jej w tym stanie przez około pół godziny. Warto pamiętać także o tym, aby zastosować wybielacz także w przypadku dozownika na proszek, który również eksploatowany jest na codzień. Satysfakcjonująco dobry efekt potrafi dać zastosowanie octu spirytusowego oraz odkamieniacza, które należy odpowiednio wlać i wsypać do pralki. Kolejnym koniecznym ruchem jest ustawienie najwyższej temperatury i włączenie prania z pustym bębnem. Eksperci rekomendują także zastosowanie kilku opakowań kwasku cytrynowego i dwóch szklanek octu bądź wykonanie prania po wsypaniu 0,5 kg sody oczyszczonej w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Kluczem do sukcesu w zakresie usuwania brzydkiego zapachu z pralki może okazać się wyczyszczenie jej filtra. Rekomendowaną praktyką pozostaje szybkie wyciąganie prania z bębna pralki, a także pozostawianie otwartych drzwiczek, co pozwala sprzętowi wyschnąć w środku. Nie stosując się do tych wskazówek istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż grzyb powodujący brzydki zapach będzie pojawiał się w pralce bardzo systematycznie.

Jakie działania podjąć, aby na stałe wyeliminować brzydki zapach z pralki?

Dobrą praktyką jest regularne czyszczenie drzwiczek pralki oraz jej gum, a także szuflady na proszki i płyn do płukania tkanin, ponieważ bardzo często w tym miejscu gromadzą się resztki detergentów. Zdarza się, że pozbycie się brzydkiego zapachu polega m.in. na sprawdzeniu stanu rur, ponieważ czasami potrafią być one zgięte, co powoduje, iż stoi w nich woda. Warto jednocześnie zapewnić rurom nieco miejsca, aby mogły się one poruszać w momencie, gdy przepływa nimi woda. „Serwisując” pralkę w domowym zaciszu bardzo często potrafi okazać się, iż w filtrze znajdują się wsuwki do włosów oraz monety, które nie pozwalają pralce skutecznie wypłukać całej wody. Wbrew pozorom powszechną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki jest bardzo duża ilość stosowanych detergentów, czego świadomość ma bardzo niewiele osób. Czasami skutecznym posunięciem może okazać się poeksperymentowanie z ilością detergentów, a więc np. ograniczenie ich o połowę. W niektórych przypadkach za brzydki zapach odpowiada niezabezpieczony odpływ, gdy rura od pralki została po prostu “wepchnięta” do wykonanej w łazience instalacji kanalizacyjnej.