Zmywarka Whirlpool nie domywa naczyń – jak naprawić?

W kilku seriach zmywarek firmy Whirlpool pojawił się pewien problem fabryczny, która sprawia, że kilkuletnia zmywarka nie domywa naczyń lub wręcz zostawia na nich zaschnięty brud.

W każdej zmywarce naczynia są myte w zamkniętym obiegu wody. Zasada działania jest bardzo prosta. W dużym skrócie wygląda to tak, że zmywarka pobiera wodę, a następnie za pomocą pompy myjącej wprowadza ją w obieg. Pompa myjąca nazywana jest też pompą cyrkulacyjną ponieważ za jej pomocą odbywa się cyrkulacja wody. Krążąca woda wprowadzana jest przede wszystkim na zraszacze pod odpowiednim ciśnieniem. Jeżeli można określić krótko co fizycznie myje w zmywarce to z pewnością jest to odpowiedni strumień wody ze zraszaczy.

Najczęstszym powodem słabych efektów mycia jest obniżenie ciśnienia w zraszaczach, na co wpływ mogą mieć różne czynniki. Najpopularniejsza z przyczyn to zatkane zraszacze, najczęściej pestkami. Usunięcie usterki w tym wypadku jest bardzo proste, należy zdemontować zraszacze i wypłukać je pod kranem.

W tym artykule chcę się skupić przede wszystkim na innej przyczynie, która dotyczy szczególnie zmywarek Whirlpool. Jest to problem, który zauważył sam producent i wymyślił jego rozwiązanie.

blaszka mocująca kanał zmywarki WhirlpoolPrzyczyną jest rozłączenie się kanału doprowadzającego wodę na górny zraszacz od misy myjącej. Zatrzaski na których oba elementy mają być ze sobą połączone są dosyć małe i łatwo się deformują. Ponowne połączenie elementów zadziała jedynie na chwilę ponieważ powodem ich rozłączania jest ciśnienie wody, którego nie utrzymują zdeformowane zatrzaski.

Producent przewidział rozwiązanie takiego problemu. Wypuszczona została część o kodzie 481010437349 jednak jej cena jest wysoka (około 100zł), a sama część słabo dostępna. W naszym sklepie dostępny jest zamiennik w cenie 30zł.
http://www.pogotowie-agd.pl/sklep/2753-blaszka-blokujaca-kanal-gornego-zraszacza-whirlpoo.html

 

blaszka mocująca kanał zmywarki Whirlpool

Jest to blaszka pełniąca rolę zatrzasku, który skutecznie dociska kanał wodny do misy myjącej dzięki czemu ciśnienie górnego zraszacza pozostaje cały czas odpowiednie.

Na poniższym obrazku (ze strony producenta) pokazano jak należy zamontować blaszkę.

Naprawa zmywarki whirlpool

 

Dodaj komentarz