Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Częste korzystanie z pralki sprawia, że po pewnym czasie wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, który potrafi być prawdziwą zmorą. Wilgotne wnętrze pralki jest doskonałym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii, które mogą przechodzić na nasze ubrania. Tak więc, warto dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec ich rozwojowi, a tym samym brzydkiemu zapachowi.

Dlaczego z pralki śmierdzi?

Nieprzyjemny zapach z pralki może przenosić się na prane ubrania, a także utrudnić korzystanie z łazienki i nie ważna jak dobrze o nią dbamy. Główną przyczyną nieprzyjemnej woni może być jej wilgotne wnętrze, które jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Znacznie łatwiej jest prawidłowo o nią zadbać, aby uniknąć problemów, warto więc:

  • Sprawdzić rury, czy nie ma na nich zagięć, które uniemożliwiają prawidłowy przepływ wody.
  • Sprawdzić filtry odpowiedzialne za wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń pojawiających się w odpływie.
  • Zmniejszyć ilość stosowanych detergentów.
  • Wyciągać pranie zaraz po zakończeniu cyklu.
  • Nie zamykać drzwi w pralce, po zakończeniu cyklu prania.

Jak wyczyścić pralkę?

Aby wyczyścić pralkę warto od czasu do czasu włączyć program czyszczący, a jeżeli go nie mamy wystarczy wykonać gorące pranie – w temperaturze m.in.: 90°C. Jeżeli zależy nam na dokładnym oczyszczeniu rur należy wlać 250 ml octu spirytusowego do pojemnika na proszek do prania i włączyć najgorętszy cykl. Można także zastosować 2-3 opakowania kwasku cytrynowego. Pamiętajmy również o dokładnym wyszorowaniu gumy wokół otworu bębna. W tym celu można użyć szczoteczki oraz gorącej wody z detergentem. W podobny sposób postępujemy z podajnikiem na proszek. Nieusunięty stamtąd osad sprzyja rozwojowi grzybów, a także może zablokować odpływ i doprowadzić do zalania łazienki.

Czyszczenie filtra w pralce

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z pralki jest zatkany filtr, lecz w nowszych modelach może go nie być. Znajduje się on w dolnej części maszyny.

Czyszczenie filtra w pralce polega na usunięciu z niego wszelkich zanieczyszczeń, resztek jedzenia, włosów, oraz innych „skarbów”. Następnie warto przemyć go domestosem lub innym środkiem i wysuszyć.

Środki do czyszczenia pralek

Na rynku dostępne są różne środki do czyszczenia i odkamieniania pralek. Czyściki, kule do prania, tabletki, proszki oraz płyny do dezynfekcji – to tylko niektóre z nich. Z pewnością przyda się również ocet spirytusowy oraz soda oczyszczona.

Życzymy powodzenia, aby wasze prania były zawsze świeże i pachnące.