Prawidłowe podłączenie i odłączenie płyty indukcyjnej do nap
Serwis AGD
Części zamienne
Kraków i okolice

Prawidłowe podłączenie i odłączenie płyty indukcyjnej

Montaż płyty powinien wykonywać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Źle podłączona płyta indukcyjna wcale nie oznacza, że nadaję się ona do wyrzucenia. W 90% przypadków udaję się taką płytę naprawić. Sprzęt tego typu to przede wszystkim zaawansowana elektronika. Jednak dzięki naszym wykwalifikowanym technikom, nie ma potrzeby wymiany kolosalnie drogich modułów elektronicznych. Dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu w tego typu naprawach naprawiamy praktycznie wszystkie usterki w "indukcjach" przy rozsądnych kosztach - bez potrzeby wymiany drogich części.


Podczas demontażu płyty od instalacji elektrycznej należy opisać przewody zasilające. Aby mieć pewność, proponujemy sfotografować zaciski w puszce w ścianie lub w płycie indukcyjnej. Istnieją pewne standardy oznaczania przewodów elektrycznych (szczegóły na Wikipedii). W praktyce jednak należy za każdym razem sprawdzać poprawność ich oznaczenia i działania. Według ogólnie przyjętych norm, wyróżniamy obecnie trzy podstawowe rodzaje przewodów:

  1. Przewód liniowy (lub też fazowy) - oznaczany jako L lub w instalacji trójfazowej kolejno L1,L2,L3. Stosuje się przewody w izolacji w kolorze czerwonym, brązowym, czarnym lub popielatym.
  2. Przewód neutralny (N) - kolor izolacji niebieski.
  3. Przewód ochronny (PE) - kolor izolacji żółto-zielony

Błędem jest podłączanie płyty wg. kolorów przewodów bez ich wcześniejszego sprawdzenia i bez przeczytania instrukcji montażu płyty! W przypadku płyt wyposażonych fabrycznie w przewód zasilający, producenci stosują często przewody 5-żyłowe z kolorami, jak w przypadku instalacji trójfazowej. Oznacza to, że znajduje się tam tylko jeden przewód niebieski. W tej sytuacji jeden z trzech przewodów "fazowych" jest wykorzystany do podwojenia przewodu neutralnego, czyli do zwiększenia jego przekroju.